Tri-State Classic Dairy Goat Show

Click here to edit subtitle

2014 Show results

Ring # 1 Karen Akers Smith

Best Senior Doe in Show

Haycreeks Devon Hot Tomale - Morgan Allen


Alpine

Grand Champion and Best of Breed

Pleasant Grove Schwarzee Note - Craig Koopman

Reserve Champion 

Pleasant Grove Money Miami - Craig Koopman


LaMancha

Grand Champion and Best of Breed

RPS Acres Beautiful Nightmare - Susan Cox

Reserve Champion

Opportunity Battle Black - Craig Koopman


Nigerian Dwarf

Best of Breed

GCH Avian Acres LXR - Allan Weinand

Grand Champion

Shere Country MP Adagio - Becky Luckasson Gretebeck

Reserve Grand Champion

Wren Farm LKR Xtrasweet - Allan Weinand


Nubian

Grand Champion and Best of Breed

The Reecks Irish Erin - Bailey Langrehr

Reserve Champion

Kastdemur's Vivacity - Sara Koehn-Walberg


Oberhasli

Grand Champion and Best of Breed

Haycreeks Fractal Flicker - Morgan Allen

Reserve Champion

Hacreeks Masquerade Splendor - Morgan Allen


Saanen

Grand Champion and Best of Breed

Pleasant Grove I Got Mystique - Craig Koopman

Reserve Champion 

BGR Gale Storm - Linda Hockerman


Sable

Grand Champion and Best of Breed

Joash PBB PLE's Alamode - Debbie Schwegler

Reserve Champion

Klisse's KCC Bandicoot Berry - Debbie Schwegler


Toggenburg

Best of Breed

CH Legendairy Sausy Rhomance - Anna Thompson Hajdik

Grand Champion

Acorn Ridge NAKT Krimson - Jason Puterbaugh

Reserve Champion

Marshland MTL Star Mississippi - Krista Matson


Recorded Grade

Grand Champion and Best of Breed

Haycreeks Devon Hot Tomale - Morgan Allen

Reserve Champion

Haycreeks Brawnie Seven Up - Morgan Allen

Best Junior Doe in Show

FSG Bentley Niagara - Garrett Moorse


Alpine

Grand Champion 

Willow View Acres Doris - 

Reserve Champion

Marran Russian R Raquel - Mary and Randy Adamson


LaMancha

Grand Champion

All American Excuse My French - Susan Cox

Reserve Champion

Minny Meadows ID Granny Smith - 


Nigerian Dwarf

Grand Champion

Haycreeks Wildman Independance

Reserve Champion 

Haycreeks Juke Box Cora


Nubian

Grand Champion

Blissberry Malibu Black - Sara Koehn-Walberg

Reserve Champion

MAR-LES RK Izzy's Isis - Marcine and Les Reeck


Oberhasli

Grand Champion

WY-SUY LA Ila's Locket - Becky and Marvin Mills

Reserve Champion

Haycreeks Polson Catalina - Morgan Allen


Saanen

Grand Champion

FSF Bentley Niagara - Garrett Moorse

Reserve Champion 

Pleasant Grove I Got Gusto - Craig Koopman


Sable

Grand Champion

Deerpath Arlo's Elissa - Debbie Schwegler

Reserve Champion

Joash PBB Chocolate Mocha - Debbie Schwegler


Toggenburg

Grand Champion

Acorn Ridge LRR Krum Kake - Jason Puterbaugh

Reserve Champion

WY-GUY Rosle's Little Rebel - Becky and Marvin Mills


Recorded Grades

Grand Champion

Moorse-G Foxy - Garrett Moorse

Reserve Champion

Rainbow Ridge PFWF Piper - Cindy Hoehne





Best Buck in Show
Marran Rose's Rochester - Mary and Randy Adamson

Alpine
Grand Champion
Marran Rose's Rochester - Mary and Randy Adamson
Reserve Champion
Pleasant - Grove Major Cashflow - John McPherson

LaMancha
Grand Champion
RPS Acres Mercury - Cindy Hoehne
Reserve Champion
Shady Lawn AB Jamison - Mary and Randy Adamson

Nigerian Dwarf
Grand Champion
Shere Country OB Alejandro - Susan Kuha
Reserve Champion
Wildwind Farm Pal Loveboy - Susan Kuha

Nubian
Grand Champion
Acorn-Acres Storm Warning -
Reserve Champion
Blissberry MW Rocketeer - Sara Koehn-Walberg

Oberhasli
Grand Champion
Haycreeks X Solution - Morgan Allen
Reserve Champion
Fixer-up Cameron - Morgan Allen

Saanen
Grand Champion
BGR Big Bad Tornado - Linda Hockerman

Ring #2 - Josh Kaplewski

Best Senior Doe in Show

Haycreeks Devon Hot Tomale - Morgan & Keth Allen


Alpine

Grand Champion and Best of Breed

Pleasant-Grove Schwarzee Note - Craig Koopman

Reserve Champion

Kara-Kahl Amen A&W - Emily Thompson


LaMancha

Grand Champion and Best of Breed

POH Heavenly Gertrude - Gretchen Beverly

Reserve Champion

RPS Acres Beautiful Nightmare - Susan Cox


Nigerian Dwarf

Best of Breed

GCH Avian Acres LKR Juanita - Allan Weinand

Grand Champion

Avian Acres WVL Vesta - Allan Weinand

Reserve Champion

Haycreeks JukeBox Pallas - Andi Strusz


Nubian

Grand Champion and Best of Breed

Kastdemur's Vivacity - Sara Koehn-Walberg

Reserve Champion

SG Acorn Ridge Sensational Lady


Oberhasli

Grand Champion and Best of Breed

Glacial Drumlin Twix Bar - Wayne Greene Jr.

Reserve Champion

Haycreeks Spartan Rori - Andi Strusz


Saanen

Grand Champion and Best of Breed

Pleasant-Grove I Got Mystique - Craig Koopman

Reserve Champion

Sundown Creek Titus Owl - Garrett Moore


Sable

Grand Champion and Best of Breed

Klisse's KCC Bandicoot Berry - Deborah Schwegler

Reserve Champion

Kapra Vista Icon Baby Blue - Deborah Schwegler


Toggenburg

Best of Breed

CH Legendairy Sausy Rhomance - Anna Thompson Hajdik

Grand Champion

White-Hawk Seven-K's Kate - Wayne Green Jr.

Reserve Champion

Marshland OOHP Phoreign Market - Krista Matson


Recorded Grade

Grand Champion and Best of Breed

Haycreeks Devon Hot Tomale - Morgan & Keith Allan

Reserve Champion

Haycreeks H Whimzy - Morgan & Keith Allan



Best Junior Doe in Show
Marshland Fenix Falling Star -  Krista Matson

Alpine
Grand Champion
Marran Russian R Raquel - Randy & Mary Adamson
Reserve Champion
Moorse G Love Game - Garrett Moorse

LaMancha
Grand Champion
Minny Meadows ID Granny Smith - Chris Mandt
Reserve Champion
Marran Cosmic Jetta - Randy & Mary Adamson

Nigerian Dwarf
Grand Champion
Haycreeks Juke Box Cora - Andi Strusz
Reserve Champion
ASG Luc's Abilene - Rebecca Luckasson-Gretebeck

Nubian
Grand Champion
J&J Livestock Dancing Dilly Dally - James McDaniel
Reserve Champion
Blissberry Bing Bang Boom - Sara Koehn-Walberg

Oberhasli
Grand Champion
Haycreeks Poison Catalina - Morgan & Keith Allen
Reserve Champion
Haycreeks Clyde Lockett - Morgan & Keith Allen

Saanen
Grand Champion
BGR BBD Mariah - Linda Hockerman
Reserve Champion
Pleasant-Grove I Got Gusto - Craig Koopman

Sable
Grand Champion
Kapra Vista Icon Demi - Deborah Schwegler
Reserve Champion
Kapra Vista Icon Desi - Deborah Schwegler

Toggenburg
Grand Champion
Marshland Fenix Falling Star - Krista Matson
Reserve Champion
WY-GUY Rosie's Little Rebal - Becky & Marvin Mills

Recorded Grade
Grand Champion
The Bubbas Diamond Dolly - Bonnie Fritschland
Reserve Champion
Moorse-G Baby Girl - Garrett Moorse


Best Buck in show
Blissberry MW Rocketeer - Sara Koehn-Walberg

Alpine
Grand Champion
Marran Rose's Rochester - Randy & Mary Adamson
Reserve Champion
Pleasant-Grove Major Cashflow - John McPherson

LaMancha
Grand Champion
RPS Acres Mercury - Cindy Hoehne
Reserve Champion
Shady Lawn AB Jamison - Randy & Mary Adamson

Nigerian Dwarf
Grand Champion
Two Dogs Farm Charming - Rebecca Shaw - Bond
Reserve Champion
Piddlin Acres BRS Juke Box - Andi Strusz

Nubian
Grand Champion
Bissberry MW Rocketeer - Sara Koehn-Walberg
Reserve Champion
Pella's Triple C BlackJack - Jason Puterbaugh

Oberhasli
Grand Champion
Haycreeks X Solution - Morgan & Keith Allen
Reserve Champion
HayCreeks Arrio Speed Wagon - Andi Strusz


Ring #3 - Tim Ness
Best Senior Doe in Show
Kastdemur's Vivacity - Sara Koehn-Walberg

Alpine
Grand Champion and Best of Breed
Pleasant-Grove Schwarzee Note - Craig Koopman
Reserve Champion
Kara-Kahl Amen A&W - Emily Thompson

LaMancha
Grand Champion and Best of Breed
POH Heavenly Gertrude - Gretchen Beverly
Reserve Champion
Opportunity Battle Black - Craig Koopman

Nigerian Dwarf
Grand Champion and Best of Breed
Avian Acres YS Lacy - Allan Weinand
Reserve Champion
Haycreeks Juke Box Glee - Andi Strusz

Nubian
Grand Champion and Best of Breed
Kastdemur's Vivacity - Sara Koehn-Walberg
Reserve Champion
Kastdemur's TM Lady Marmalade - Sara Koehn-Walberg

Oberhasli
Grand Champion and Best of Breed
Haycreeks Fractal Flicker - Morgan & Keith Allen
Reserve Champion
Haycreeks Masquerade Splendor - Morgan & Keigh Allen

Saanen
Grand Champion and Best of Breed
Pleasant-Grove Box of Metal - Craig Koopman
Reserve Champion
Pleasant-Grove I Got Mystique

Sable
Grand Champion and Best of Breed
Joash PBB Pie's Alamode - Deborah Schwegler
Reserve Champion
ATF Creamery Disalotta - Deborah Schwegler

Toggenburg
Best of Breed
Marshland OOHR Legacy Star - Krista Matson
Grand Champion
Marshland OOHR Phoreign Market - Krista Matson
Reserve Champion
Acorn Ridge NAKT Krimson - Jason Puterbaugh

Recorded Grade
Grand Champion and Best of Breed
Moorse - G Tiffany - Garrett Moorse
Reserve Champion
Haycreeks H Whimzy - Morgan & Keith Allen

Best Junior Doe in Show

Marshland MSF Deal Me In - Krista Matson


Alpine

Grand Champion

ASG Zentric's Anastasia - Rebecca Luckasson Gretebeck

Reserve Champion

Kara-Kahl Sid Xclusive - Garrett Moorse


LaMancha

Grand Champion

POH Lobo's Oh My Goodness - Gretchen Beverly

Reserve Champion

Striden Hill Lorraine - Katie Denner-Stringfield


Nigerian Dwarf

Grand Champion

ASC Luc's Abilene - Rebecca Luckasson Gretebeck

Reserve Champion

Haycreeks Wildman Vista


Nubian

Grand Champion

Mar-Les RK Izzy's Isis - Les & Marcine Reeck

Reserve Champion

Mar-Les RK Izzy's Farrah - Les & Marcine Reeck


Oberhasli

Grand Champion

WY-Guy Laila's Lilac - Becky & Marvin Mills

Reserve Champion

WY- Guy Laila's Locket - Becky & Marvin Mills


Saanen

Grand Champion

J-5 Farms Lifes a Dance - Garrett Moorse

Reserve Champion

Moorse - G Story of my Life - Garrett Moorse


Sable

Grand Champion

Flick's-Acres CCY Grande - Deborah Schwegler

Reserve Champion

Joash PBB Chocolate Mocha - Deborah Schwegler


Toggenburg

Grand Champion

Marshland MSF Deal Me In - Krista Matson

Reserve Champion

Marshland LSJ Double Trouble - Krista Matson


Recorded Grade

Grand Champion

Rainbow Ridge PFWF Piper - Cindy Hoehn

Reserve Champion

Bonnie's Bailee - Becky & Marvin Mills




Ring #4 - Doug Thompson
Best Senior Doe in Show
SGCH Eipers Farm Element Fugi -  Wayne Greene

Alpine
Best of Breed
SGCH Eipers Farm Element Fugi - Wayne Greene
Grand Champion
SG Pearl Valley HKK Royal Kiss - Rebecca Luckason Gretebeck
Reserve Champion
Pleasant-Grove Money Miami - Craig Koopman

LaMancha
Best of Breed
CH RPS Acres Bobbi Jo - Katie Denner-Stringfield
Grand Champion
Raintree PX Tawny - Susan Cox
Reserve Champion
J&R Lamancha's Colorado - Chris Mandt

Nigerian Dwarf
Grand Champion and Best of Breed
Haycreeks JJE Capri - Andi Strusz
Reserve Champion
The WH Esther - Allan Weinand

Nubian
Grand Champion and Best of Breed
Kastdemur's Viva Las Vegas - Sara Koehn-Walberg
Reserve Champion
Kastdemur's TM Lady Marmalade - Sara Koehn-Walberg

Oberhasli
Grand Champion and Best of Breed
Haycreeks Spartan Rori - Andi Strusz
Reserve Champion
Haycreeks Fractal Flicker - Morgan & Keith Allen

Saanen
Grand Champion and Best of Breed
Pleasant-Grove I Got Mystique - Craig Koopman
Reserve Champion
Sundown Creek Titus Owl - Garrett Moorse

Sable
Grand Champion and Best of Breed
Klisse's KCC Bandicoot Berry - Deborah Schwegler
Reserve Champion
Tater's Tiny Tots Lady Jeeves

Toggenburg
Grand Champion and Best of Breed
Marshland OOHP Phoreign Market - Krista Matson
Reserve Champion
Acorn Ridge NAKT Krimson - Jason Puterbaugh

Recorded Grade
Grand Champion and Best of Breed
Haycreeks H Whimzy - Morgan & Keith Allen
Reserve Champion
Moorse-G Blossom - Garrett Moorse

Best Junior Doe in Show
FSF Bentley Schuyler

Alpine
Grand Champion
Xtraordindairy JCJ Sinful - Rebecca Luckasson-Gretebeck
Reserve Champion
Redwood Hills X-rated Azalea - Garrett Moorse

LaMancha
Grand Champion
Iron*Hill Talk Dirty To Me - Garrett Moorse
Reserve Champion
Minny Meadows ID HoneyCrisp - Chris Mandt

Nigerian Dwarf
Grand Champion
Haycreeks Juke Box Cora - Andi Strusz
Reserve Champion
Able Valley Farm CG Dollywood - Susan Kuha

Nubian
Grand Champion
J&J Livestock Dilly Dally - James McDaniels
Reserve Champion - Mar-Les RK Izzy's Isis - Marcine & Les Reeck

Oberhasli
Grand Champion
WY-GUY Laila's Locket - Becky & Marvin Mills
Reserve Champion
Haycreeks Poison Catalina - Andi Strusz

Saanen
Grand Champion
FSF Bentley Schuyler - Garrett Moorse
Reserve Champion
FSG Bentley Niagara - Garrett Moorse

Sable
Grand Champion
Flick's - Acres CCY Grande - Deborah Schwegler
Reserve Champion
Joash PBB Chocolate Mocha - Deborah Schwegler

Toggenburg
Grand Champion
Marshland DFF Reality Star - Krista Matson
Reserve Champion
WY-GUY Rosie's Little Rebel - Becky & Marvin Mills

Recorded Grade
Grand Champion
Rainbow Ridge Pearl - Cindy Hoehn
Reserve Champion
Moorse - G Baby Girl - Garrett Moorse

2013 Show results

Ring # 1 Matt Casselman  2013 show

Best Senior Doe in Show
Pleasant-Grove Midas Milkspot

Alpine
Grand Champion and Best of Breed
Pleasant-Grove Midas Milkspot
Reserve Grand Champion
Pleasant-Grove Amen Long Meander

LaManacha
Grand Champion and Best of Breed
Opportunity Colors Going Grey
Reserve Grand Champion
POH Everlasting Chaos

Nigerian Dwarf
Grand Champion and Best of Breed
AGS Dill's TG Willow
Reserve Grand Champion
Shere Country OB Arpeggio

Nubian
Best of Breed
SGCH Nubilop-Acres Daddys Lil' Girl
Grand Champion
Hollman's Evening Red Onika
Reserve Grand Champion
Nubilop-Acres Forever A Lady

Oberhasli
Grand Champion and Best of breed
Haycreeks Xcited Sona
Reserve Grand Champion
Haycreeks Spartan Rori

Saanen
Grand Champion and Best of Breed
Pleasant-Grove Won Giftz
Reserve Grand Champion
Pleasant-Grove Won Joltz

Sable
Grand Champion and Best of Breed
SG Sherry's TSM Apache
Reserve Grand Champion
Starlit Hills Wanda

Toggenburg
Grand Champion and Best of Breed
White-Hawks Seven-K's Kate
Reserve Grand Champion
Crescent Ridge Montna's JuJube

Recorded Grade
Grand Champion and Best of Breed
King-Farm Table Dancin Houchy
Reserve Grand Champion
Haycreeks H Felicity


Best Junior Doe in Show
The Reeck's HB Isobella

Alpine
Grand Champion
ASG Marlo's lil Miss America
Reserve Grand Champion
ASG Zentric's Alanna

LaManacha
Grand Champion
King-Farm Luxury Lamborghini
Reserve Grand Champion
Rainbow Ridge JXM Dance

Nigerian Dwarf
Grand Champion
Tontos Barn STV Reeses Puff's
Reserve Grand Champion
Kyeema Ridge Star Struck

Nubian
Grand Champion
The Reeck's HB Isobella
Reserve Grand Champion
Evening Red Maddy

Oberhasli
Grand Champion
Haycreeks Fractal Penelope
Reserve Grand Champion
Haycreeks Swimmer Rita

Saanen
Grand Champion
BGR Mileerock Pixie
Reserve Grand Champion
King-Farm CES Silver Sunset

Sable
Grand Champion
Sweetbriar ZA Diamond
Reserve Grand Champion
Deerpath Chasin' Daytona

Toggenburg
Grand Champion
ASG Showdown's Baltimore
Reserve Grand Champion
Crescent Ridge Geneva's Sierra

Recorded Grade
Grand Champion
Hobby Farm Norman Bing
Reserve Grand Champion
Rainbow Ridge Hanjan Sapphire

Ring # 2 Tom Considine 2013 show

Best Senior Doe in Show
GCH Legendairy Alioth's Walnut

Alpine
Best of Breed
CH Crescent Ridge Tori's Juliette
Grand Champion
Kara Kahl Ember Aanyx
Reserve Grand Champion
Soldier-Mtn PVRA WindChill

LaManacha
Grand Champion and Best of Breed
POH Everlasting Chaos
Reserve Grand Champion
Precious-Acres Beatrice

Nigerian Dwarf
Grand Champion and Best of Breed
Avian Acres LKR Chorus Line
Reserve Grand Champion
Shere Country OB Arpeggio

Nubian
Best of Breed
SGCH Nubilop-Acres Daddy's Lil' Girl
Grand Champion
Nubilop-Acres Forever A Lady
Reserve Grand Champion
The Reecks Majic Polly

Oberhasli
Grand Champion and Best of Breed
Haycreeks Xcited Sona
Reserve Grand Champion
Haycreeks Showtime Skye

Saanen
Grand Champion and Best of Breed
Kapra Vista Not a Word
Reserve Grand Champion
Kapra Vista LGI Not a Worry

Sable
Grand Champion and Best of Breed
SG Sherry's TSM Apache
Reserve Grand Champion
Deerpath Legionary Ali

Toggenburg
Best of Breed
GCH Legendairy Alioth's Walnut
Grand Champion
Crescent Ridge Montna's JuJube
Reserve Grand Champion
Legendairy Sausy Rhomance

Recorded Grade
Grand Champion and Best of Breed
Haycreeks H Felicity
Reserve Grand Champion
King-Farm Table Dancin Houchy
Best Junior Doe in Show
Haycreeks Fractal Penelope

Alpine
Grand Champion
ASG Marlo's LIL Miss America
Reserve Grand Champion
Evening Red Sapphire

LaManacha
Grand Champion
King-Farm Let's Go Cow Tippin
Reserve Grand Champion
Elm*Glen BB Jenny FTB

Nigerian Dwarf
Grand Champion
Kyeema Ridge Star Struck
Reserve Grand Champion
Tontos Barn STV Reeses Puffs

Nubian
Grand Champion
The Reeck's HB Isobella
Reserve Grand Champion
4L's Hobby Acre Ingrids Ivana

Oberhasli
Grand Champion
Haycreeks Fractal Penelope
Reserve Grand Champion
Back Country Acres Pippy

Saanen
Grand Champion
BGR Diva's Daisy
Reserve Grand Champion
Rainbow Ridge Sweet Lullaby

Sable
Grand Champion
Sweetbriar ZA Diamond
Reserve Grand Champion
Deerpath Chasin' Daytona

Toggenburg
Grand Champion
WY-Guy Lady's Pudding
Reserve Grand Champion
Crescent Ridge Geneva's Sierra

Recorded Grade
Grand Champion
Rainbow Ridge Flyexpe Glider
Reserve Grand Champion
Rainbow Ridge Hanjan Sapphire